Szaman - historia postaci

Większość osób uważa że przerażający witch doctor rasy umbaru jest legendą, ale ja na własne oczy miałem okazję zobaczyć jednego z nich w walce. Zniszczył on swego przeciwnika z zaskakującą precyzją, atakując umysł i ciało swej ofiary eliksirami oraz specjalnym prochem które wywołały ogień, eksplozje oraz trujące opary. Jak tego byłoby mało, witch doctor posiadł również możliwość przywoływania nieumartych kreatur z zaświatów aby te rozrywały skórę jego przeciwnika.

Ujrzałem tą rzadką sytuację, kiedy wyruszyłem w mroczne zakątki dżungli Torajan która pokrywa południowy cypel ogromnego wschodniego kontynentu, w krainie znanej jako Teganze, w celu odnalezienia plemion które zamieszkują te tereny. Ziemie te są bardzo odosobnione, i związku z tym niedostępne dla obcych oczu. Miałem szczęście zaprzyjaźnić się z witch doctorem którego ujrzałem w walce, oraz dzięki niemu, jego plemieniem: Plemieniem Pięciu Wzgórz.

Kultura umbaru z Teganze jest fascynująca i zadziwia osoby które żyją w innym otoczeniu. Na przykład Plemię Pięciu Wzgórz często rozpoczyna wojnę z zarówno Klanem Siedmiu Kamieni jak i Plemieniem Pochmurnej Doliny, ale jest to raczej kwestia rytualna a nie podboju.

Słyszałem opowieści że te wojny są prowadzone po to, żeby zwycięscy mogli uzupełnić zapasy, ludzie poświęcają się po to, żeby ich cywilizacja mogła się rozwijać.

Po dłuższej rozmowie z moimi gospodarzami, dowiedziałem się że plemiona określają się poprzez ich wiarę w Mbwiru Eikura, co można dosłownie przetłumaczyć jako „Nieuformowany Ląd” (jest to mało precyzyjne tłumaczenie, ponieważ jest to całkiem obce stwierdzenie dla naszej kultury i języka). Wierzenie to opiera się na przekonaniu, że uświęcona rzeczywistość znajduje się pod znanym nam fizycznym światem. Ich ceremonie w głównej mierze koncentrują się na składaniu ofiar energii życiowej która spływa od ich bogów którzy zamieszkują Nieuformowany Ląd, do tego fizycznego świata.

Witch doctorzy są doskonale połączeni z Nieuformowanym Lądem i są w stanie wyćwiczyć własne umysły tak, żeby przejrzeć otaczającą ich rzeczywistość dzięki kombinacji rytuałów oraz użyciu odpowiednich korzeni i roślin znajdowanych w dżungli. Stan w którym mogą porozumieć się z innym światem nazywany jest Duchowym Transem.

Pomimo, że najistotniejsza jest wiara w życiową moc i Nieuformowany Ląd, drugim najświętszym przekonaniem jest filozofia poświęcenia, przekładania własnego dobra dla dobrobytu plemienia. Ta idea, tak obca dla naszej kultury, uderzyła mnie tak mocno że chciałem się dowiedzieć o niej jak najwięcej.

Niestety, napięcie panujące wśród plemion związane z ostatnimi działaniami wojennymi (przynajmniej tyle udało mi się zrozumieć), przyczyniło się do mojego szybkiego opuszczenia tych ziem, zanim zdołałem zadać inne pytania moim gospodarzom.

  

O Autorze

Abd al-Hazir jest sławnym dżentelmenem, historykiem i uczonym. Ostatnimi czasy podjął się bezprecedensowego zadania przeprowadzenia dochodzenia i badań oraz zebrania informacji o unikalnych lokacjach i mieszkańcach naszego świata.

Autor: Dominik "BeLial" Misiak, Grzegorz "Sigmar" Sadziński
Data publikacji : 08.07.2008
Data modyfikacji : 10.05.2012
Liczba wyświetleń tekstu: 73989

KATEGORIE